Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

Narodowe Święto Niepodległości z internacie ZSTW w Trzcianie '2015

Kalendarium dziejów ojczystych wyznacza wiele ważnych dat historycznych, które każdy Polak powinien znać i pamiętać. Jedną z nich po 966 r. – początku państwowości polskiej,  jest 1918 r., kiedy to po 123 latach niewoli i rozbiorów Polska powtórnie wróciła na mapy Europy. W 1939 znów straciła niepodległość ,bowiem II wojna światowa na 6 lat zgotowała Polakom koszmar okupacji niemieckiej. Później aż do 1989r.nastąpiło zniewolenie sowieckie. 

Aby uświadamiać, przypominać młodzieży dzieje ojczyste uroczyście obchodziliśmy święto 11 Listopada. Zgromadziliśmy się w  ok. 32 –osobowym składzie w świetlicy  szkolnego internatu.
Polska – ojczyzna nasza, to nasze barwy narodowe i flaga narodowa. To  dekoracyjne sztandary i małe chorągiewki,  pięknie przygotowany stół w barwach narodowych oraz słodkie  desery  biało-czerwone. Poza tym zorganizowano , z dekoracjami kolorów biało-czerwonych wystawę pamiątek , medali wojennych, fotografii, z czasów kiedy nasi  pradziadowie i dziadowie musieli walczyć z bronią w ręku o Ojczyznę.
 O  historii kraju i losach bohaterów, ich niezłomności i poświęceniu, walkach na frontach świata i kraju trzeba wiedzieć. Droga ,która choć wiodła przez  pola bitewne, holokaust, okupację  i śmierć zakończyła się zwycięstwem.
Nasz gość, kombatant II wojny światowej ,członek ZWZ AK o pseudonimie „.Tajfun” Józef Lis dziś  ma 93lata. Zamieszkuje w Trzcianie, ale urodził się i młodość spędził w pobliskich Bratkowicach.  Gdy miał 22lata przyszło mu czynnie, z bronią w ręku  walczyć z okupantem niemieckim i sowieckim. Był kapralem podchorążym i dowódcą oddziału dywersyjnego placówki  AK „Grab”. Na zaproszenie organizatorów uroczystego spotkania  z okazji Narodowego Święta Niepodległości : pedagog szk. Ludwiki Oleksak,  Roberta  Borkowskiego  z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Zbigniewa Lisa – administratora RDTL w Trzcianie,  dzielił się z  młodzieżą Zespołu Szkół Techniczno- Weterynaryjnych wspomnieniami z czasów walk z okupantem niemieckim i sowieckim. Oto w skrócie jego myśli:
* 25 VII 1944r. na Rzeszowszczyźnie rozpoczęła się akcja „ Burza”. Konspirację, rozpoczął  ppor. Józef Rzepka z Bratkowic pseudonim Znicz, Rekin. I Pierwsze zgrupowanie działało w trójkącie: Świlcza –Głogów Młp. – Bratkowice.
* Ze swoją drużyną kpr. Józef Lis zaatakował niemiecki samochód  w pobliżu szkoły w Bratkowicach w  dn. 26 VII 1944r.  Akcja wywołała strzelaninę z obu stron, partyzanci ustępowali sprawnością władania bronią hitlerowcom. –ale udało się partyzantom zdobyć  samochód, rannym został kierowca, poszedł do niewoli. 2Niemców uciekło, zginął jeden partyzant z Bratkowic."
* Bilans całej akcji „Burza” - to 30 zabitych Niemców a 40 rannych,2 –wziętych do niewoli  Zdobyto broń i amunicję. Straty własne -14 osób zabitych i kilkunastu rannych. (w jednym dniu -26 VII 1944r.  między Trzcianą a Bratkowicami Niemcy zabili 9 osób ,partyzantów z Bratkowic).
*Uczestnictwo  kpr. Lisa w ataku na więzienie w  Zamku Rzeszowskim w celu odbicia aresztowanych akowców. Zginął wówczas m.in. Tadeusz Lis ps. Ukleja.
*We wrześniu 1944 r. młody kapral J. Lis rozpoczął  kontynuowanie nauki w liceum w Rzeszowie, którą przerwał, w 1939r.
Po wspomnieniach i opowiadaniach przyszła kolej na szczegółowe pytania ze strony młodzieży, m.in.:
Jak bardzo przeżył Pan traumę klęski Polski w 1939 r.?
Czy stracił Pan na wojnie bliskich lub przyjaciół?
Czy czuł Pan strach lub lęk w sytuacji, gdy trzeba było strzelać do wroga?
Pytania te świadczyły, że młodzież emocjonalnie przeżyła  spotkanie. Była to dla nich nie tylko lekcja historii, ale również lekcja patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.
 Jestem przekonana, że kolejne rocznice 11-go listopada - NDN  będą świętowane z roku na rok z rosnąca świadomością znaczenia słowa Niepodległość.
 Ludwika Oleksak
Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty