Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Dzień Patrona Szkoły '2014

Obrońcy Westerplatte – to patroni Zespołu Szkół Techniczno – Weterynaryjnych w Trzcianie od 1995 roku. Do tradycji szkoły już weszło niezwykle uroczyste świętowanie tego faktu.
    Budzenie refleksji patriotycznej wśród społeczności szkolnej, uwrażliwianie jej na problematykę narodową, kształtowanie prawidłowych postaw etycznych, to główne założenia przyświecające organizacji Dnia Patrona, który w tym roku szkolnym odbył się
8 października 2014 r.
    Inicjatorem tego przedsięwzięcia, jak co roku był Dyrektor Szkoły mgr inż. Janusz Jakubek, natomiast część oficjalną i artystyczną, poprowadzoną przez nauczyciela przedmiotów zawodowych Marka Maksymowicza przygotowała nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Monika Oleszczuk.
    Święto poświęcone pamięci Bohaterów Westerplatte zainaugurowane zostało mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Janusz Winiarski, w której uczestniczyła młodzież szkolna wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym.
    Po jej zakończeniu wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyły się uroczystości. Część oficjalną rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie nauczycielka historii odczytała referat wprowadzający do całości uroczystości.
    Wzniosłym momentem obchodów Dnia Patrona był wygłoszony przez uczniów: Arkadiusza Szmuca (IV TW) Dominika Kuźniara, Krystiana Drozda, Karola Szyszkę (II LO) „Apel poległych”, przy dźwiękach werbli w wykonaniu ucznia Jakuba Szabarkiewicza (II TW). Część oficjalną zakończyło wyświetlenie projekcji multimedialnej „Elegia o chłopcu polskim” oraz złożenie przez delegację uczniów: (Karolinę Majkę oraz Kamila Kozieję – III TW) wiązanki kwiatów i zapalenie znicza przed pamiątkową płaskorzeźbą poświęconą Patronowi Szkoły.
    Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego zgromadzeni obejrzeli część artystyczną, na którą składały się:
•    projekcje multimedialne pt.:
1.    „Honor”,
2.    „Ostatnie dni pokoju”,
3.    „Zrozumieć Polskę”,
4.    „Pokolenia”,
5.    „Warszawa”,
6.    „Ludzie ludziom zgotowali ten los”,
7.    „Przemowa Chaplina”, poprzedzone każdorazowo słowem wstępnym ucznia Marcina Delekty (III TG). Projekcje przygotowywał uczeń Bartłomiej Wilczyński(III LO) na podstawie scenariusza nauczycielki historii. Obfitowały one w ciekawe materiały archiwalne, zdjęcia z czasów wojny i okupacji, autentyczne nagrania przemówień, fragmenty filmów historycznych i dokumentalnych opatrzone wzruszającą ścieżką dźwiękową.
•    wspomnienia tych, którzy przeżyli czas wojny i okupacji przeczytane przez uczniów: Piotra Sikorę (III TW), Natalię Malec (I TUF), Arkadiusza Szmuca (IV TW) oraz Izabelę Fortunę (III TUF).

    Uroczystość została zakończona projekcją fragmentu filmu „Dyktator”, którego reżyserem i odtwórcą tytułowej roli był Charlie Chaplin – słynny brytyjski komik, aktor, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej.
Projekcja została poprzedzona słowem wstępnym i refleksją skierowaną do młodzieży szkolnej: „W 1940 r. parodiując postać przywódcy III Rzeszy niemieckiej Adolfa Hitlera, Chaplin kierował przesłanie nie tylko do przywódców ówczesnych mocarstw biorących udział w wojnie, ale również żołnierzy i cywilów. Kreślił wizje świata bez wojen, przemocy, dyskryminacji oraz nienawiści. Pomimo, że od premiery filmu „Dyktator” minęło 74 lata, wizja Chaplina jest wciąż niezrealizowana i nie traci ponadczasowego wymiaru, gdyż pragnieniem każdego pokolenia jest życie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Jakże inaczej potoczyłyby się losy świata, gdyby Hitler mówił słowami Chaplina?”

    O tym, że inscenizacja, a przede wszystkim niektóre jej fragmenty takie jak projekcja multimedialna „Pokolenia”, której tłem muzycznym był Nocturn Fryderyka Chopina w pięknym wykonaniu naszej szkolnej skrzypaczki uczennicy klasy I TW b Klaudii Lisowskiej -  trafiły do serc młodzieży, świadczyła ilość pytań, komentarzy i prośby o udostępnienie materiałów wykorzystanych do realizacji świętowanych wydarzeń.     Jednak nade wszystko na uwagę zasługuje nienaganna postawa uczniów, którzy w niezwykłym skupieniu i w powadze uczestniczyli w tegorocznych uroczystościach poświęconych patronowi naszej szkoły – Bohaterom Westerplatte.

Monika Oleszczuk

Zobacz więcej zdjęć z obchodów Dnia Patrona Szkoły - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty