Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

WARSZTATY MOBILNOŚCI CYFROWEJ

Transformacja cyfrowa, nieustanny postęp technologiczny to nieuchronny i nieodwracalny proces warunkujący konieczność implementacji nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych w niemal każdą sferę życia społeczeństwa.

Rozwój narzędzi cyfrowych, szeroko pojętych technologii informacyjno-komunikacyjnych zmienia oblicze nie tylko sektora gospodarki, przemysłu, bankowości, administracji publicznej, ale również szkolnictwa. System edukacji
w Polsce, podążając za rosnącą rolą cyfryzacji, e-usług, wszechobecną komunikacją on-line, wdraża rozwiązania technologiczne przyczyniające się do poprawy efektywności nauczania, uatrakcyjnienia procesu dydaktycznego, zaś w dalszej kolejności – do zdobycia przez jego odbiorców niezbędnych kwalifikacji potrzebnych do płynnego wkroczenia na przyszły rynek pracy. Aby jednak współczesna generacja młodzieży cyfrowo pewnie odnalazła się w zautomatyzowanej, zdigitalizowanej rzeczywistości, nie wystarczy już wiedza zdobywana na zajęciach z informatyki, niezbędnym jest proces włączania zdobyczy ery cyfrowej w system kształcenia, fachowy warsztat pozwalający na sprawne i efektywne posługiwanie się narzędziami cyfrowymi.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom, jakie niosą za sobą technologie cyfrowe, 11 kwietnia 2024 r. w Internacie Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie odbyły się warsztaty mobilności cyfrowej pod hasłem: „Z WIEDZĄ W ŚWIAT – CYFROWA EDUKACJA”. Celem spotkania było przybliżenie uczniom niewymiernych korzyści, jakie niosą za sobą usługi świadczone drogą elektroniczną w administracji publicznej, a zwłaszcza posiadanie środka identyfikacji elektronicznej w postaci PROFILU ZAUFANEGO, będącego skuteczną metodą potwierdzania swojej tożsamości w Internecie. To bezpłatne narzędzie pozwala na dokonywanie szeregu aktywności on-line, zdalną komunikację z podmiotami publicznymi w celu formalizowania spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Jego posiadaczami mogą być już nastolatkowie od 13-go roku życia, uzyskując możliwość logowania do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak Internetowe Konto Pacjenta, a tym samym zarządzania swoją dokumentacją medyczną.
Pełnoletni posiadacze Profilu Zaufanego posiadają szerokie spektrum możliwości – m.in. składanie wniosków drogą online (np. wniosek o wydanie dowodu osobistego, wtórnika prawa jazdy, karty EKUZ, świadczenia rodzinne), rejestracja działalności gospodarczej, uzyskiwanie odpisu aktów stanu cywilnego, dostęp do Elektronicznej Skrzynki Podawczej, systemu Empatia czy Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.
Dynamiczny postęp cyfryzacji nie pozostaje bez wpływu na system edukacji. Już sam proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych może odbywać się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, posiadanie aplikacji mObywatel, uzyskanie mLegitymacji, złożenie deklaracji maturalnej bez konieczności wizyty w szkole czy logowanie do pełnych funkcjonalności portalu Edukacji i Nauki edukacja.gov.pl wymaga założenia Profilu Zaufanego. Korzyści, jakie płyną z jego posiadania są bezapelacyjne dla młodego pokolenia.
Założeniem przeprowadzonych w Internacie Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie warsztatów mobilności cyfrowej było nie tylko zapoznanie młodych uczestników procesu dydaktycznego z procedurami założenia Profilu Zaufanego, atrybutami, jakie przynosi użytkownikom posługiwanie się nim, ale również uświadomienie pokoleniu bezwiednie „zatopionemu w świecie wirtualnym”, że postęp technologiczny to proces nieodwracalny, wymagający nieustannego poszerzania swoich kompetencji cyfrowych. Fachowa wiedza z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych i umiejętność zastosowania jej w praktyce może okazać się miarą sukcesu w przyszłym życiu zawodowym.

Małgorzata Kwoka

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty