Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Wyjazd studyjny uczniów technikum weterynaryjnego do Florianki

W dniu 30 maja br. uczniowie z klas technikum weterynaryjnego pod opieką Pani mgr Karoliny Koszeli, Pani mgr Joanny Patro, oraz Pani mgr Bernadety Marciniec wzięli udział w wyjeździe studyjnym do osady Florianka, znajdującej się na Roztoczu, około 10 km od Zwierzyńca, w której znajduje się Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.

Koniki polskie są jedyną rasą koni prymitywnych w Polsce. Są one potomkami tarpanów, które żyły niegdyś w puszczach Polski, Litwy i Prus.

Ostoja Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego powstała w 1982r. Zajmuje ona obszar ok. 180 ha, w skład którego wchodzą lasy, stawy oraz strumień Świerszcz, który służy konikom jako wodopój.

Obecnie w Ostoi przebywa stado ok. 35 szt. W 1995r. utworzono Ośrodek Stajennej Hodowli Koników Polskich we Floriance. Hodowla stajenna jest uzupełnieniem hodowli rezerwatowej. Jej celem jest zachowanie cech genetycznych tarpanów wśród koników polskich.

Cechą charakterystyczną konika polskiego jest: umaszczenie myszate z czarną pręgą przez grzbiet, pręgowanie w okolicy łopatek oraz kończyn, obfite owłosienie grzywy i ogona, niski wzrost (125-138 cm). Koniki polskie charakteryzują się dużą siłą w stosunku do masy ciała oraz łagodnym temperamentem i charakterem.

Korzystając z pięknej pogody, udaliśmy się również do oddalonej o pół km Izby Leśnej we Floriance, mijając po drodze lokalną ciekawostkę, którą jest dąb Florian- najstarsze drzewo
 w tej części Polski, którego obwód pnia wynosi 770 cm.

Izba Leśna jest to dawna leśniczówka ordynacji zamoyskiej zbudowana w 1830 r. W Izbie mogliśmy poznać gospodarkę leśną i rolną prowadzoną na tych terenach. W budynku leśniczówki jest też ekspozycja etnograficzna ukazującą życie rodziny leśniczego w latach 30 XX w: kancelaria leśniczego, kuchnia, sypialnia.

W budynku, gdzie obecnie jest Izba Leśna urodziła się w 1932 r. malarka Alicja Wachniewska, która wiele krajobrazów Roztocza utrwaliła na swych płótnach i rysunkach. Swą działalnością przyczyniła się do ochrony przyrody Roztocza, a tym samym do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Wyjazd został zrealizowany dzięki realizacji przez naszą szkołę projektu pn. „Droga do sukcesu.  Szkoły Powiatu Rzeszowskiego bliżej rynku pracy” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2022.

Magdalena Gajerska-Kozak

Zdjęcia: Magdalena Gajerska-Kozak, Joanna Patro

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty