Stylizacje fryzur z elementami charakterystycznymi dla renesansu, baroku i rokoko. Zajęcia praktyczne w dobie pandemii COVID-19
Na zajęciach praktycznych w technikum fryzjerskim uczennice wykonywały stylizacje fryzur z elementami charakterystycznymi dla renesansu, baroku i rokoko. Przy wykonywaniu danej fryzury ważny był dobór narzędzi, przyborów i ozdób. Zajęcia praktyczne prowadziła p. Agnieszka Majka. W renesansie typowym nakryciem głowy dla kobiet i mężczyzn był płaski biret, bogato ozdobiony piórami i sznurami. Fryzury kobiece były różnorodne. Proste, kręcone i falowane włosy noszono upięte w złote siatki, ozdobione perłami.
Wczesne fryzury barokowe były niskie, z poprzecznym przedziałkiem, fryzowaną grzywką i loczkami po bokach. Włosy z tyłu głowy zaczesane do góry tworzyły płaski kok. W późniejszym okresie baroku bardzo modne stały się fontanges (kornet). Fryzury upiększano ozdobami.
Wyznacznikiem statusu w rokoko były artystyczne fryzury układane przez fryzjerów, przyklejane „muszki” i gruba warstwa pudru we włosach i skórze. We wczesnym rokoko włosy czesano do tyłu, upinano lub układano w loczki i ozdabiano kwiatami. W czasie rozkwitu rokoko fryzury były dwa razy wyższe od głowy. Do ich wykonania stosowano stelaże z drutu i poduszki z końskiego włosia. Fryzury ozdabiano niezwykłymi motywami ogrodów, statków itp. W późniejszym rokoko fryzury stały się bardziej płaskie , ale szerzej uczesane.
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć przedstawiających fryzury historyczne, które zostały wykonane przez nasze uczennice. Oczywiście maseczki na twarzach modeli to znak obecnie trwającej epidemii Covid-19.
Opracowanie i dokumentacja fotograficzna: L. Oleksak
Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ