Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

 

Plener Kulturalny '2015

Już po raz jedenasty Starostwo Powiatowe w Rzeszowie zorganizowało Plener Kulturalny: Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego.  Siedmioro najlepszych uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie w dniach 29-30.09.2015r.odwiedziło malownicze tereny Lubelszczyzny.

Program zwiedzania wypełniony był po brzegi. Pierwszym punktem było Miasto Lublin, gdzie młodzież odwiedziła Muzeum Lubelskie mieszczące się na zamku. Tam obejrzeli Kaplicę Trójcy Świętej, basztę oraz Galerię Malarstwa Polskiego z XVII – XIX w. W galerii podziwiali m. in. wspaniały obraz Jana Matejki „Unia Lubelska” namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicę unii Polski i Litwy zawartej na sejmie w Lublinie w 1569 r.
Następnie udali się na spacer przez Stare Miasto do Bramy Krakowskiej, w której zwiedzili Muzeum Historii Miasta Lublina.
Na zakończenie pobytu w Lublinie zapoznali się z tragiczną historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zapalili znicze przy Mauzoleum i zadumali się nad okrutną zbrodnią ludobójstwa zaplanowaną i przeprowadzoną przez Niemców w latach II wojny światowej.
Nocleg organizator zaplanował w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Pod Wianuszkami” w Kazimierzu Dolnym.
W drugim dniu pleneru zaplanowano zwiedzanie Dęblina. W tej miejscowości uczniowie zapoznali się z historią cytadeli Twierdzy Dęblin, w której znajduje się obecnie 1 Dębliński Batalion Drogowo – Mostowy Wojska Polskiego. Dzięki uprzejmości członków Towarzystwa Przyjaciół Dęblina młodzież zwiedziła wystawę „Historia Twierdzy Dęblin” zorganizowaną w pomieszczeniach Bramy Lubelskiej.
Kolejnym zaplanowanym punktem pleneru była wizyta na cmentarzu wojskowym „Balonna”, na którym spoczęli m. in. legioniści Piłsudskiego polegli w trakcie I wojny światowej, żołnierze 15 pułku piechoty „Wilki” oraz polegli w wojnie polsko – bolszewickiej. To właśnie znad przepływającego przez Dęblin Wieprza ruszyła polska ofensywa w 1920 r., która zakończyła się wspaniałym zwycięstwem oręża polskiego, cudem nad Wisłą.
Na zakończenie pobytu w Dęblinie młodzież spacerowała i słuchała wykładu profesora w Muzeum Sił Powietrznych.
Po zapoznaniu się z historią lotnictwa ruszyli w stronę Nałęczowa. W Nałęczowie odwiedzili najstarsze muzeum literackie na ziemi lubelskiej – Muzeum Stefana Żeromskiego mieszczące się w dawnej pracowni pisarza oraz znajdujące się nieopodal Mauzoleum Adasia Żeromskiego, przedwcześnie zmarłego syna pisarza. Był to ostatni punkt programu tegorocznego pleneru.
Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał upominek w postaci okolicznościowej koszulki oraz dyplomu.

mgr Barbara Binduga                                                                                              Zdjęcia Pan Marcin Tupaj

 

Zobacz więcej zdjęć - TUTAJ

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty