Zespl Szkl Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie k.Rzeszowa

Szkoła w rankingach

Kierunki kształcenia

Projekty i staże

WIECZÓR HERBACIANY W TRZCIANIE '2009

W Internacie Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie w dniu 26.11.2009r. zorganizowano Wieczór Herbaciany. Tego wieczoru wszyscy mieszkańcy Internatu oraz zaproszeni goście mieli okazję delektować się kilkunastoma rodzajami herbaty.

Naszymi ekspertami od herbaty byli Agnieszka i Marek Pokrzywa właściciele sieci sklepów z herbatą z Rzeszowa. Jako dodatek do wspaniałych herbat były ciasteczka przygotowane przez B. Świstarę, A. Sanecką,  G. Kwaśniewską, E. Pyskę, L. Oleksak.  Można również było posłuchać wierszy oraz muzyki o tematyce herbacianej. Wystrój sali przygotowała pani pedagog z uczeniami z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Ale - jak w ogóle powstała herbata? Legenda głosi, że 2700 lat p.n.e. cesarz chiński Szeng Nung siedział pod drzewem i popijał wodę. Ponieważ dbał o zdrowie, za każdym razem ją przegotowywał. Raz zdarzyło się, że zawiał wiatr i strącił do kubka z gorącą wodą liść drzewa herbacianego, pod którym siedział cesarz. Smak i działanie wody z liściem spodobało się władcy, który odtąd zaczął pijać regularnie taki napar.
Większość z nas ma do czynienia z herbatą na co dzień. Aż 96% Polaków pija herbatę, a dla prawie jednej trzeciej z nich to ulubiony napój, wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP. Herbata herbacie nie równa. Aby stać się smakoszem herbaty, trzeba znać gatunki herbaty i sposób ich parzenia. Największą popularnością cieszą się herbaty czarna i zielona. Znane są również - oolong, herbata biała, pu-erh, herbaty aromatyzowane. Każdy gatunek herbaty wymaga specjalnego czajniczka, który będzie służył tylko jednemu rodzajowi herbaty.  Ze względu na zróżnicowanie procesu produkcji wydzielamy 5 podstawowych odmian herbaty:

  • - herbata zielona - nie poddaje się jej procesowi fermentacji,

  • - herbata biała - powstaje z nierozwiniętych listków i pączków zbieranych wczesną wiosną, przechodzi tylko proces suszenia (czasami poddaje ją się fermentacji w 10%),

  • - herbata żółta - produkcja okryta jest tajemnicą; prawdopodobnie proces fermentacji jest gwałtownie przerywany,

  • - herbata czerwona - liściom pozwala się długo rosnąć, jest poddawana procesowi półfermentacji,

  • - herbata czarna - poddana pełnemu procesowi fermentacji.

Korzyści z picia herbaty

ˇ   Liście herbaty zawierają do 30% garbników (m.in. taniny), które hamują rozwój bakterii w jamie ustnej, ochraniają     błonę śluzową. Tanina ma też pozytywny wpływ na nasze oczy.

ˇ   Herbata zawiera do 4% teiny (odpowiednika kofeiny), dzięki czemu działa pobudzająco i wspomaga koncentrację oraz pamięć.  

ˇ  Nie zawiera kalorii, można ją więc pić nawet w trakcie diety niskokalorycznej.

ˇ  Zawiera wiele witamin: A, B1, B2, PP, C, E oraz K.

ˇ  Reguluje procesy trawienne. Działa też pozytywnie na wątrobę.

ˇ  Ma właściwości moczopędne. Polecana jest w leczeniu krwiomoczu i zapalenia nerek. Zapobiega kamicy żółciowej i moczowej. Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie nerek, nadnerczy.

ˇ  Zawiera flawonoidy (polifenole), które hamują proces starzenia oraz wzmacniają odporność i pomagają zwalczać infekcje. Herbata ma właściwości antyutleniające, które obniżają ryzyko wielu nowotworów (układu moczowego i trawiennego, nowotworów skóry, płuc i sutka) oraz zaćmy. Ponadto chroni serce dzięki obniżeniu poziomu złego cholesterolu i zapobieganiu zwężania się naczyń krwionośnych.

ˇ  Herbata zawiera fluor, który wzmacnia zęby i kości oraz zapobiega próchnicy. Badania dowiodły, że picie przez 6 lat jednej filiżanki herbaty dziennie zwiększa gęstość kości nawet o 5%.

ˇ  Herbata z cytryną i miodem jest środkiem napotnym wskazanym w przeziębieniu.                               Ludwika Oleksak

Kilka zdjęć z wieczoru herbacianego

Zobacz więcej zdjęć -TUTAJ

 

Organ prowadzący

Wybierz język

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Dziennik elektroniczny

Wirtualny spacer

Na skróty